Strona główna
Logotypy UE

Indywidualne doradztwo zawodowe | Szkolenia i kursy zawodowePośrednictwo pracy

Wsparcie obligatoryjne:

Indywidualne doradztwo zawodowe

W tym zadaniu uczestniczka/uczestnik spotyka się z doradcą zawodowym. Spotkania będę się odbywały w biurze projektu lub innym uzgodnionym miejscu. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest forma zdalna spotkania.

Celem działania jest identyfikacja potrzeb związanych z poprawą sytuacji na rynku pracy 140 uczestniczek/ów projektu, ustalenie ścieżki rozwoju zawodowego (uwzględniającej zapotrzebowanie rynku pracy na posiadane kwalifikacje i umiejętności), uzyskania dodatkowych umiejętności, kwalifikacji czy skorzystanie z pośrednictwa pracy.

Efektem spotkania z doradcą jest opracowany lub uaktualniony Indywidualny Plan Działania (zawierający plan realizacji dalszego wsparcia w projekcie). Czas pracy doradcy zawodowego na osobę (wraz z opracowaniem Indywidualnego Planu Działania): 4 godziny.

Szkolenia i kursy zawodowe

Celem działania jest uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji potwierdzonych odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem), przez co najmniej 126 uczestniczek/-ów projektu. Usługi szkoleniowe będą realizowane przez instytucje z wpisem do Rejestru Instytucji Szkoleniowych i będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami uczestniczki/-ka projektu. Podczas realizacji szkoleń / kursów zachowane zostaną standardy wskazane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uczestnik/czka projektu może wziąć udział w jednym lub większej liczbie szkoleń/kursów o łącznej wartości średnio 3500 zł. Szacowany czas realizacji szkoleń/kursów w przeliczeniu na jedną/ego Uczestniczkę/a projektu to średnio 64 godz. (16 dni po 4 godz.). Szkolenia i kursy będą się odbywały w salach szkoleniowych na terenie realizacji projektu, z lokalizacją uwzględniającą oczekiwania uczestników. Osobom uczestniczącym w szkoleniach przysługuje stypendium w wysokości zgodnej z ww. ustawą. Uczestniczki i Uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia uzupełniającego: zwrotu kosztów dojazdów na szkolenia/kursy oraz wsparcia w zapewnieniu opieki nad dzieckiem lub inną osobą zależną na czas udziału w szkoleniu/kursie.

Wsparcie fakultatywne:

Pośrednictwo pracy

Pośrednictwo pracy jest nieobligatoryjne dla osób pracujących. Celem działania jest wsparcie Uczestniczek/-ów w wyborze zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby oraz wskazanie Uczestniczkom/-kom możliwości podjęcia lepszej pracy (pod względem finansowym, warunków zatrudnienia, satysfakcji z pracy itp.), zgodnej z ich Indywidualnym Planem Działania. Wsparcie w tym zakresie obejmuje m.in.: - aktywne poszukiwanie pracy, - informowanie Uczestniczek/-ów projektu o pojawiających się ofertach pracy zgodnych z Indywidualnym Planem Działania poprzez mailing, tablicę ofert pracy w Punkcie Obsługi Uczestników, jak również telefonicznie i osobiście, - zapoznanie się przez pośrednika pracy z kluczowymi danymi dla rozpoznania sytuacji zawodowej uczestników/-czek zebranymi w IPD, podejmowanie kontaktów z pracodawcami oferującymi pracę, z uwzględnieniem współpracy z potencjalnymi pracodawcami, specyfiki wewnątrzregionalnej, w tym branż zidentyfikowanych jako kluczowe albo potencjalnie kluczowe dla rozwoju regionu, zawodów deficytowych, - inicjowanie przez pośrednika pracy rozmów kwalifikacyjnych. W doborze ofert pośrednik pracy będzie kierował się informacjami uzyskanymi na temat Uczestniczki/-ka projektu, od doradcy zawodowego. Przewidziano średnio 140 godzin spotkań pośrednika pracy z 50% Uczestniczek/-ów projektu.

 


 „Ostateczni odbiorcy mają możliwości pisemnego zgłaszania do Instytucji Pośredniczącej (Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy) podejrzenia o niezgodności projektu lub działań Beneficjenta /Partnera z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r."