Strona główna
Logotypy UE

Indywidualne doradztwo zawodoweIndywidualne doradztwo prawne, rodzinne i/lub wsparcie psychologiczneKurs języka polskiego |
Szkolenia i kursy zawodowePośrednictwo pracyPomoc asystenta integracji społeczno-zawodowejWsparcie tłumaczy

Wsparcie obligatoryjne:

Indywidualne doradztwo zawodowe

W tym zadaniu uczestniczka/uczestnik spotyka się z doradcą zawodowym. Spotkania będę się odbywały w biurze projektu lub innym uzgodnionym miejscu. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest forma zdalna spotkania.

Celem działania jest identyfikacja potrzeb z zakresu integracji społeczno-zawodowej uczestniczek/-ów projektu, takich jak: potrzeba skorzystania z prawnika, doradztwa rodzinnego, wsparcia psychologicznego, uzyskania informacji nt. polskich procedur, formalności, nauki języka polskiego, ustalenia ścieżki rozwoju zawodowego (uwzględniającej zapotrzebowanie rynku pracy na posiadane kwalifikacje i umiejętności), uzyskania dodatkowych umiejętności, kwalifikacje czy skorzystania z pośrednictwa pracy w znalezieniu pracy.

Efektem spotkania z doradcą jest opracowany lub uaktualniony Indywidualny Plan Działania (zawierający plan realizacji dalszego wsparcia w projekcie). Czas pracy doradcy zawodowego na osobę (wraz z opracowaniem Indywidualnego Planu Działania): 4 godziny.

Indywidualne doradztwo prawne, rodzinne i/lub wsparcie psychologiczne

W ramach tego zadania każda/y uczestniczka/uczestnik ma do dyspozycji średnio 6 godz. wsparcia profesjonalistów, którego celem jest pomoc w zmianie dotychczasowych postaw, sposobów podejmowania decyzji czy podejścia do problemów czego efektem ma być poprawa jakości życia osoby korzystającej z poradnictwa w procesie integracji ze społecznościami lokalnymi. Tematyka doradztwa i jego intensywność zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb. Doradztwo odbywa się w formie indywidualnych konsultacji w Punkcie Obsługi Uczestników, a w uzasadnionych sytuacjach w innym uzgodnionym przez doradcę i uczestniczkę/-ka miejscu bądź telefonicznie. Miejsce i warunki świadczenia doradztwa pozwalają na poufność w trakcie spotkania. W miarę możliwości, w proces wsparcia uczestniczek będą zaangażowane przede wszystkim kobiety. W zależności od potrzeb możesz skorzystać z jednej lub kilku form doradztwa:

  1. Poradnictwo prawne – dotyczy udzielania informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony praw lokatorów i innych aspektów integracji społecznej. Oznacza więc ono uzyskiwanie informacji o powszechnie obowiązującym w Polsce prawie oraz o praktyce jego stosowania, w szczególności poprzez: podanie i omówienie odpowiednich przepisów, przekazanie wzorów pism prawnych, sporządzenie projektu pisma procesowego. Poradnictwo prawne to także wyszukiwanie w zasobach informacyjnych różnych możliwości rozwiązania problemu, przedstawienie ich klientowi wraz z ich konsekwencjami, wsparcie klienta w dokonaniu wyboru sposobu postępowania z poszanowaniem jego samodzielności w podejmowaniu decyzji oraz – w razie potrzeby –sporządzeniu wspólnie z klientem planu działania. Obejmuje ono m.in. pomoc w sporządzaniu projektów pism procesowych w zakresie: prawa rodzinnego (rozwody, separacje, ograniczenie władzy rodzicielskiej, ustalanie opiekunów prawnych, rodzin zastępczych, in.), prawa karnego (wszczęcie postępowania karnego i jego przebiegu), prawa administracyjnego w odniesieniu do prawa lokalowego dla rodzin.

  2. Poradnictwo obywatelskie – dotyczy udzielania informacji o przysługujących uczestniczce/uczestnikowi prawach oraz spoczywających na niej/nim obowiązkach, w zakresie istotnym dla rozwiązania jego problemu oraz pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania. Dotyczyć może zagadnień: mieszkaniowych, rodzinnych, świadczeń socjalnych, świadczeń z ubezpieczenia społecznego, zatrudnienia i bezrobocia, imigracji, finansowych, niepełnosprawności, obywatela a instytucji, pozbawienia wolności, spadkowych, konsumenckich, stosunków międzyludzkich, własności.

  3. Poradnictwo rodzinne obejmuje problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy opieki nad osobą niepełnosprawną, a także terapię rodzinną. Zakres poradnictwa rodzinnego dotyczy m.in. problematyki wychowawczej, napotykanych przez rodziców trudności w postępowaniu z dziećmi, nieprawidłowych relacji rodzic – dziecko, problemu rozwodu rodziców, zachowań destrukcyjnych dzieci (wagary, ucieczki, używki, itp.), problemów rodzinnej opieki zastępczej. Celem doradcy dążenie do skorygowania postępowania wychowawczego rodzica poprzez podjęcie próby zmian w nawykach, zwyczajach, metodach wpływu na dziecko, relacjach między członkami rodziny, itp.

  4. Poradnictwo psychologiczne – realizacja poradnictwa psychologicznego ma na celu pomoc Uczestniczkom i Uczestnikom Projektu mającym trudności w adaptacji i funkcjonowaniu społeczno-zawodowym w aktualnym miejscu zamieszkania. Poradnictwo ma pomóc w rozwijaniu tych cech osobowych, które sprzyjają lepszemu radzeniu sobie ze stresem i codziennymi trudnościami.

Wsparcie fakultatywne:

Kurs języka polskiego wraz z egzaminem

Celem działania jest nabycie przez 54 uczestniczki/-ków projektu kompetencji językowych na poziomie A1, A2, B1, B2, C1 lub C2, potwierdzone uzyskaniem certyfikatu językowego zgodnego z ESOKJ. Przewidujemy organizację 9 kursów językowych w grupach od 4 - 8 osobowych. Kurs językowy obejmuje 60 godz. zajęć lekcyjnych (szacunkowo 15 dni zajęć). Podczas zajęć zapewniona zostanie przerwa kawowa. Kursy będą organizowane z uwzględnieniem potrzeb uczestników – w tygodniu bądź w weekendy a grupy będą dobierane ze względu na podobny poziom znajomości języka polskiego (na podstawie testów znajomości językowej). Kurs kończy się egzaminem przeprowadzanym przez podmiot akredytowany do prowadzenia egzaminów z języka polskiego, i – po jego zdaniu – uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego nabyte kwalifikacje.

Szkolenia i kursy zawodowe

Celem działania jest uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji potwierdzonych odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem), przez co najmniej 72 uczestniczki/-ów projektu. Usługi szkoleniowe będą realizowane przez instytucje z wpisem do Rejestru Instytucji Szkoleniowych i będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami uczestniczki/-ka projektu. Możliwa jest organizacja grup szkoleniowych, którym towarzyszyło będzie wsparcie tłumacza. Podczas realizacji szkoleń / kursów zachowane zostaną standardy wskazane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uczestnik/czka projektu może wziąć udział w jednym lub większej liczbie szkoleń/kursów o łącznej wartości 2800 zł. Szacowany czas realizacji szkoleń/kursów w przeliczeniu na jedną/ego Uczestniczkę/a projektu to średnio 48 godz. (8 dni po 6 godz.). Szkolenia i kursy będą się odbywały w salach szkoleniowych na terenie realizacji projektu, z lokalizacją uwzględniającą oczekiwania uczestników. Osobom uczestniczącym w szkoleniach przysługuje stypendium w wysokości zgodnej z ww. ustawą. W przypadku zidentyfikowania konieczności zapewnienia dla uczestnika/-czki opieki nad dzieckiem na czas udziału w szkoleniu/kursie, Wnioskodawca udzieli wsparcia w zapewnieniu takiej opieki w oparciu o Wytyczne dotyczące realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027.

Pośrednictwo pracy

Pośrednictwo pracy jest obligatoryjne dla wszystkich Uczestniczek/-ów projektu pozostających bez zatrudnienia (założono udział 24 takich osób w projekcie). Pośrednictwo pracy jest nieobligatoryjne dla pozostałych osób. Celem działania jest pomoc w znalezieniu odpowiedniej pracy dla Uczestniczki/-ka projektu. Wsparcie w tym zakresie obejmuje m.in.: - aktywne poszukiwanie pracy (spotkania pośrednika pracy z uczestnikami), - informowanie Uczestniczek/-ów projektu o pojawiających się ofertach pracy zgodnych z Indywidualnym Planem Działania poprzez mailing, tablicę ofert pracy w Punkcie Obsługi Uczestników, jak również telefonicznie i osobiście, - zapoznanie się przez pośrednika pracy z kluczowymi danymi dla rozpoznania sytuacji zawodowej uczestników/-czek zebranymi w IPD, podejmowanie kontaktów z pracodawcami oferującymi pracę, z uwzględnieniem współpracy z potencjalnymi pracodawcami, specyfiki wewnątrzregionalnej, w tym branż zidentyfikowanych jako kluczowe albo potencjalnie kluczowe dla rozwoju regionu, zawodów deficytowych, - inicjowanie przez pośrednika pracy rozmów kwalifikacyjnych. W doborze ofert pośrednik pracy będzie kierował się informacjami uzyskanymi na temat Uczestniczki/-ka projektu, od doradcy zawodowego i asystenta integracji społeczno-zawodowej. Przewidziano średnio 2 godz. spotkań pośrednika pracy z uczestniczką/-kiem.

Pomoc asystenta integracji społeczno-zawodowej

Celem zadania jest udzielenie pomocy 96 uczestnikom/-czkom projektu w procesie integracji społeczno-zawodowej w środowisku lokalnym. Wsparcie realizowane będzie przez asystentów integracji społeczno-zawodowej, tj. osoby pochodzące z grup migracyjnych, które osiedliły się w Polsce na tyle dawno, że opanowały język polski i nabyły umiejętności poruszania się w miejscowych realiach. Założony czas wsparcia: średnio 5-godz. na uczestniczkę/a projektu. Zadanie realizowane będzie poprzez wsparcie nie mieszczące się w ramach zadań obligatoryjnych, tj.:

  • towarzyszenie rodzinom cudzoziemskim i wspieranie ich w rozwiązywaniu trudnych sytuacji,

  • wyjaśnianie polskich zasad, norm i obowiązków,

  • asystowanie w procesie poszukiwania mieszkań, nawiązywania kontaktów z właścicielami,

  • pośredniczenie w relacjach z wynajmującymi, tłumaczenie regulacji oraz pomoc w regulowaniu płatności,

  • pomoc w załatwianiu formalności urzędowych i kontaktach z instytucjami, w tym wypełnianiu wniosków o udzielenie pozwolenia na pobyt czasowy lub stały,

  • wspieranie w wypełnianiu innych dokumentów urzędowych,

  • udzielanie informacji o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach.

Wsparcie tłumaczy

Dla 24 Uczestniczek/Uczestników, którzy nie znają w wystarczającym stopniu języka polskiego by móc skorzystać ze wsparcia w projekcie, zapewnione zostanie wsparcia tłumacza. Dotyczy to udziału w: - indywidualnym doradztwie zawodowym, - indywidualnym specjalistycznym doradztwie o charakterze prawnym, rodzinnym i/lub psychologicznym, - pośrednictwie pracy, - szkoleniach / kursach zawodowych.

 


 „Ostateczni odbiorcy mają możliwości pisemnego zgłaszania do Instytucji Pośredniczącej (Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy) podejrzenia o niezgodności projektu lub działań Beneficjenta /Partnera z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r."